Επαγγελματίας Πεδίου

  • Αθήνα
  • Posted 7 μήνες ago
  • Αυτή η θέση έχει καλυφθεί

Ο Σύλλογος Ασθενών Ήπατος Ελλάδος «Προμηθέας» ιδρύθηκε και δραστηριοποιείται από το 2012 και αποτελεί τον μοναδικό σύλλογο ασθενών με νόσους του ήπατος στην Ελλάδα. Ως οργανισμός με επίκεντρο των άνθρωπο και τις ανάγκες του σκοπός του είναι να γεφυρώνει το χάσμα και τις ανισότητες που προκύπτουν ανάμεσα στους ασθενείς και την κρατική μέριμνα στον τομέα της δημόσιας υγείας, μέσω τεκμηριωμένης συνηγορίας, έρευνας, διεκδίκησης δικαιωμάτων και δωρεάν παροχής υπηρεσιών διάγνωσης και διασύνδεσης με το σύστημα υγείας.

Μέσα από τις δράσεις του «Προμηθέα», δίνεται προτεραιότητα σε ευαίσθητες κοινωνικά και οικονομικά ομάδες του πληθυσμού που αντιμετωπίζουν σοβαρά ζητήματα πρόσβασης στο δημόσιο αγαθό της υγείας, βοηθώντας στην υπερκέραση αυτών των εμποδίων.

Αποστολή του Συλλόγου Ασθενών Ήπατος Ελλάδος «Προμηθέας»,  είναι να διασφαλίσει ότι όλοι οι άνθρωποι που ζουν με ή κινδυνεύουν από νόσους του ήπατος έχουν πρόσβαση σε πρόληψη, έγκαιρη διάγνωση, κατάλληλη υγειονομική περίθαλψη και ότι η «φωνή τους ακούγεται». Όραμά του είναι ένας κόσμος όπου όλοι οι άνθρωποι έχουν ίσες ευκαιρίες σε μια υγιή και ποιοτική ζωή.

Ζητείται Επαγγελματίας Πεδίου ώστε να εργαστεί σε προγράμματα του «Προμηθέα» που προσφέρονται υπηρεσίες σε ευάλωτες πληθυσμιακές ομάδες.

Αρμοδιότητες:

●      Αξιολόγηση των αναγκών των ωφελούμενων, συμβουλευτική και υποστήριξη όπου ζητείται/χρειάζεται

●      Παροχή βασικών πληροφοριών στους ωφελούμενους σχετικά με ηπατικά νοσήματα (πχ τρόπος μετάδοσης ηπατιτίδων, παραπομπή σε νοσοκομεία κατόπιν αιτήματος του ασθενή) – θα υπάρξει ανάλογη εκπαίδευση

●      Υπεύθυνη συλλογή δεδομένων με την χρήση ερωτηματολογίων των προγραμμάτων κατόπιν ενημέρωσης και λήψης έγγραφης συγκατάθεσης του ωφελούμενου

●      Συντονισμός των δράσεων στο πεδίο και επικοινωνία με εξωτερικούς/ εσωτερικούς συνεργάτες του «Προμηθέα» για την ομαλή διεξαγωγή των παρεμβάσεων στο πεδίο

●      Μέριμνα για την αγορά αναλώσιμων προϊόντων για τις ανάγκες των προγραμμάτων

●      Σύνταξη αναφορών δραστηριοποίησης στο πεδίο

Απαραίτητα προσόντα:

●      Αρκετά καλή γνώση Αγγλικής γλώσσας

●      Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ (MS OFFICE), έξυπνων κινητών (smartphones) και tablets

●      Κάτοχος Απολυτηρίου Λυκείου

●      Δεξιότητες συνεργασίας στο πλαίσιο λειτουργίας ομάδας

●      Ομαδικό πνεύμα, ευελιξία, ικανότητα δόμησης εμπιστοσύνης

●      Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων σε καταστάσεις κρίσης

●      Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες, ευχέρεια δημόσιου λόγου

●     Να υπάρχει δυνατότητα ταξιδίων

Επιθυμητά Προσόντα:

●      Κάτοχος Πτυχίου Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

●      Προηγούμενη ενασχόληση με προσφυγικό/ μεταναστευτικό πληθυσμό

●      Προηγούμενη αποδεδειγμένη εμπειρία στο πεδίο

●      Προηγούμενη (εργασιακή ή εθελοντική) εμπειρία σε Μ.Κ.Ο.

●      Ευαισθητοποιημένος/η σε θέματα που εμπίπτουν του πεδίου των εξαρτήσεων

*Η επιλογή του ατόμου για τη θέση του «Επαγγελματία Πεδίου» θα γίνει αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Ngo heroes. Τα βιογραφικά που αποστέλλονται μέσω email δεν θα ληφθούν υπόψη.

**Καταληκτική Ημερομηνία: 15-10-2023. Εάν βρεθεί το κατάλληλο άτομο για τη θέση, η διαδιασία θα σταματήσει πριν τη καταληκτική ημερομηνία.