Φροντιστής/ρια σε Στέγη Υποστηριζόμενης Διαβίωσης

  • Αθήνα
  • Posted 3 έτη ago
  • Αυτή η θέση έχει καλυφθεί

Φροντιστής/ρια σε Στέγη Υποστηριζόμενης Διαβίωσης (ΣΥΔ) στο Μαρούσι σε 8ωρες κυλιόμενες βάρδιες με μηνιαίο πρόγραμμα

Κύρια καθήκοντα και βασικές αρμοδιότητες:

  • Μεριμνά για την προσωπική τους υγιεινή
  • Είναι υπεύθυνος –η για την ασφάλεια τους
  • Διαχειρίζεται με τον υποδεδειγμένο από τον ψυχολόγο τρόπο τις κρίσεις των ενοίκων.
  • Μέριμνα για την τήρηση του ημερήσιου προγράμματος των ενοίκων, σε συνεργασία με την Υπεύθυνη  λειτουργίας της  ΣΥΔ.
  • Συμμετέχει ενεργά σε ψυχοπαιδαγωγικές δραστηριότητες των ενοίκων.

Επιθυμητά προσόντα υποψηφίων

  • Πτυχίο Παιδαγωγικών σπουδών ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ ή πτυχίο Επαγγελματικού Λυκείου ειδικότητας Κοινωνικών Φροντιστών ή άλλο συναφές με τη φροντίδα ενηλίκων πτυχίο
  • Εμπειρία στη φροντίδα ατόμων με αυτισμό ή νοητική υστέρηση
  • Εθελοντική εργασία σε σχέση με το αντικείμενο εργασίας.
  • Ικανότητα να εργάζεται υπό συνθήκες πίεσης και ανάληψης πρωτοβουλιών, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων σε καθημερινές καταστάσεις κρίσης, εμπειρία εμψύχωσης νέων και δημιουργικής απασχόλησης

Αποστολή βιογραφικών μέσω email στο [email protected], με τίτλο «Προκήρυξη θέσης Κοινωνικού Φροντιστή»

Για κάθε πληροφορία, οι ενδιαφερόμενοι/-ες μπορούν να επικοινωνούν με τη Γραμματεία του Συλλόγου: Τηλ: 210 8322477