Fundraising & Communications Manager

  • Αθήνα
  • Posted 3 έτη ago

Στόχος θέσης: Η ευαισθητοποίηση της κοινωνίας και η συγκέντρωση πόρων που θα επιτρέψουν στη Μη Κερδοσκοπική Οργάνωση Σχολή Σκύλων Οδηγών Λάρα να παρέχει δωρεάν σε ανθρώπους με τύφλωση ή μειωμένη όραση ειδικά εκπαιδευμένα σκυλιά, συμβάλλοντας σημαντικά στην ανεξάρτητη διαβίωση τους.

Κύριες ευθύνες:

  • Κατάρτιση σχεδίου εύρεσης πόρων για την επίτευξη των οικονομικών στόχων του οργανισμού
  • Εντοπισμός πιθανών χορηγών, παρουσίαση του οργανισμού, ανάπτυξη σχέσεων και εξασφάλιση χορηγιών και συνεργασιών
  • Οργάνωση εκδηλώσεων (π.χ. bazaar, παρουσία σε αγώνες δρόμου ή άλλες εκδηλώσεις) με στόχο την ευαισθητοποίηση του κοινού και την αύξηση των εσόδων του οργανισμού
  • Δημιουργία καμπανιών crowdfunding
  • Σύνταξη φακέλων και υποβολή αιτήσεων για χρηματοδότηση δράσεων του οργανισμού
  • Σχεδιασμός έντυπου και ψηφιακού επικοινωνιακού υλικού και ενημέρωση του ιστότοπου και των σελίδων κοινωνικής δικτύωσης του οργανισμού
  • Σύνταξη αναφορών αξιολόγησης για όλες τις ενέργειες επικοινωνίας και fundraising
  • Διατήρηση αρχείων με αναλυτική καταγραφή όλων των δωρεών και εσόδων
  • Συνεργασία με τον/την λογιστή/λογίστρια για τον οικονομικό απολογισμό όλων των ενεργειών
  • Υλοποίηση projects που αναθέτει η διοίκηση του οργανισμού

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ κατά προτίμηση σε Marketing, Επικοινωνία, και συναφή αντικείμενα
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Τουλάχιστον 2 χρόνια προϋπηρεσία (προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση ή σε πωλήσεις Β2Β, θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν)
  • Πολύ καλή γνώση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και ιδιαίτεραInstagram, Facebook και LinkedIn
  • Πολύ καλή γνώση Microsoft Office και ιδιαίτερα Excel και PowerPoint
  • Γραφιστικές γνώσεις θα θεωρηθούν επιπλέον προσόν

Προσωπικές δεξιότητες:

  • Εξαιρετικές δεξιότητες γραπτής και προφορικής επικοινωνίας, συμπεριλαμβανομένων ομιλιών και παρουσιάσεων σε κοινό
  • Πάθος για ΜΚΟ και το έργο της Σχολής Σκύλων Οδηγών Λάρα
  • Ισχυρό κίνητρο για την επίτευξη στόχων
  • Δεξιότητες διαχείρισης έργων (project management)
  • Ικανότητα για αυτόνομη εργασία και λήψη πρωτοβουλιών
  • Εξωστρεφής προσωπικότητα με δεξιότητες δικτύωσης και ανάπτυξης σχέσεων

Αν έχετε τα προσόντα και θέλετε να γίνετε μέλος της ομάδας μας, στείλτε μας το βιογραφικό σας στο [email protected]. Μπορείτε να το συνοδέψετε με μία μικρή παράγραφο και να μας πείτε λίγα λόγια για τον εαυτό σας.

Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για αυτή τη θέση εργασίας, εγγραφείτε στην πλατφόρμα μας.