Εκπαιδευτής Σκύλων

  • Αθήνα
  • Posted 1 έτος ago

Πως θα νοιώθατε αν μπορούσατε να πηγαίνετε στη δουλειά σας κάθε μέρα με μια ανανεωμένη αίσθηση σκοπού και κατεύθυνσης, με αυτοπεποίθηση ότι η εργασία που κάνετε συμβάλλει στο μεγαλύτερο καλό; Όταν εργάζεστε μαζί μας στους “Σκύλοι Βοηθοί Ελλάδας”, αυτό θα μπορούσε να είναι η ζωή σας καθώς θα εργαστείτε σε μια στενή, ενθουσιώδη ομάδα που ασχολείται με την εκπαίδευση των σκύλων μας και την προετοιμασία τους για την μελλοντική δουλειά τους, καθώς και με την εξοικείωση της κοινωνίας με την αναπηρία.

Κύριες ευθύνες:

• Η παρακολούθηση, κοινωνικοποίηση, αξιολόγηση και εκπαίδευση των σκύλων μας, εντός συγκεκριμένων χρονικών ορίων και σύμφωνα με τα πρότυπα των Σκύλων Βοηθών Ελλάδας.

• Η παρακολούθηση, κοινωνικοποίηση αξιολόγηση και εκπαίδευση των ανάδοχων εθελοντών μας, που μεγαλώνουν, κοινωνικοποιούν και εκπαιδεύουν τα κουτάβια του οργανισμού μας.

• Η στήριξη των ωφελούμενων μας.

• Η συμμετοχή και υλοποίηση καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων ευαισθητοποίησης για τον αυτισμό και ενημέρωσης για τους σκύλους βοηθούς.

• Η συμμετοχή σε εκδηλώσεις (π.χ. bazaar, παρουσία σε αγώνες δρόμου ή άλλες εκδηλώσεις) με στόχο την ευαισθητοποίηση του κοινού και την αύξηση των εσόδων του οργανισμού

• Η δημιουργία ψηφιακού επικοινωνιακού υλικού για την ενημέρωση του ιστότοπου και των σελίδων κοινωνικής δικτύωσης του οργανισμού

• Σύνταξη αναφορών αξιολόγησης για τα σκυλιά του οργανισμού

• Διατήρηση αρχείων με αναλυτική καταγραφή όλων των εκπαιδευτικών και ιατρικών πληροφοριών των σκύλων μας

• Διατήρηση αρχείων με αναλυτική καταγραφή όλων των απαραίτητων πληροφοριών των ανάδοχων εθελοντών μας

• Υλοποίηση έργων που αναθέτει η διοίκηση του οργανισμού σχετικά με την εκπαίδευση σκύλων

• Η φιλοξενία έως δυο σκύλων του οργανισμού κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης τους.

Απαραίτητα προσόντα:

• Δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου

• Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας

• Προϋπηρεσία στην εκπαίδευση σκύλων, θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

• Δεξιότητες γραπτής και προφορικής επικοινωνίας, συμπεριλαμβανομένων ομιλιών και παρουσιάσεων σε κοινό, θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

• Γνώση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης (Tik Tok, Ιnstagram, Facebook κτλ.) θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

• Γνώση Microsoft Office και ιδιαίτερα Excel και PowerPoint, θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

Προσωπικές δεξιότητες:

• Ισχυρό εσωτερικό κίνητρο για την επίτευξη στόχων

• Ικανότητα για αυτόνομη εργασία και λήψη πρωτοβουλιών

• Ικανότητα και δημιουργικότητα στη επίλυση προβλημάτων

• Ισχυρές οργανωτικές δεξιότητες.

• Ισχυρές διαπροσωπικές και επικοινωνιακές δεξιότητες.

• Ικανότητα εργασίας ως μέρος μιας ομάδας

Αξίες:

Όλο το προσωπικό αναμένεται να ασπάζεται και να λειτουργεί βάση των αξίων των Σκύλων Βοηθών Ελλάδας:

• Σεβασμός (στις ανάγκες ανθρώπων και ζώων, στην υποστήριξη των δωρητών μας)

• Αποδοχή (Συμπερίληψη, Ανοικτότητα στη ανθρώπινη ποικιλομορφία)

• Πάθος (στο έργο μας, για τους ωφελούμενους μας)

• Υπευθυνότητα

• Ειλικρίνεια

• Ενδυνάμωση (εξέλιξη, αναζήτηση γνώσης)

Χρονοδιάγραμμα:

Αποστολή βιογραφικών στο [email protected] έως 28 Μαρτίου

Συνεντεύξεις έως 30 Μαρτίου 2023

Έναρξη συνεργασίας 15 Απριλίου 2023

Λόγω επιδοτούμενου προγράμματος, η συγκεκριμένη θέση εργασίας αφορά σε νέους μέχρι 30 ετών.

Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για αυτή τη θέση εργασίας, εγγραφείτε στην πλατφόρμα μας.