Υπεύθυνος Μάρκετινγκ & Χορηγιών

  • Σύμβαση έργου
  • Αθήνα
  • Posted 1 έτος ago
  • Αυτή η θέση έχει καλυφθεί

Στόχος θέσης: Η ευαισθητοποίηση της κοινωνίας και η συγκέντρωση πόρων που θα επιτρέψουν στη μη κερδοσκοπική οργάνωση «Σκύλοι Βοηθοί Ελλάδας» να παρέχει δωρεάν σκύλους βοηθούς σε ΑμεΑ, προσφέροντάς τους ποιότητα ζωής , ανεξαρτησία κινήσεων, ασφάλεια και εν τέλει κοινωνική αποδοχή και ενσωμάτωση.

Κύριες ευθύνες:

  • Κατάρτιση σχεδίου και εξεύρεση πόρων για την υλοποίηση καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων ευαισθητοποίησης για τον αυτισμό και ενημέρωσης για τους σκύλους βοηθούς.
  • Κατάρτιση σχεδίου εύρεσης πόρων για την επίτευξη των οικονομικών στόχων του οργανισμού
  • Εντοπισμός πιθανών χορηγών, παρουσίαση του οργανισμού, ανάπτυξη σχέσεων και εξασφάλιση χορηγιών
  • Οργάνωση εκδηλώσεων (π.χ. bazaar, παρουσία σε αγώνες δρόμου ή άλλες εκδηλώσεις) με στόχο την ευαισθητοποίηση του κοινού και την αύξηση των εσόδων του οργανισμού
  • Δημιουργία καμπανιών crowdfunding
  • Σύνταξη φακέλων και υποβολή αιτήσεων για χρηματοδότηση δράσεων του οργανισμού
  • Σχεδιασμός έντυπου και ψηφιακού επικοινωνιακού υλικού και ενημέρωση του ιστότοπου και των σελίδων κοινωνικής δικτύωσης του οργανισμού
  • Σύνταξη αναφορών αξιολόγησης για όλες τις ενέργειες επικοινωνίας και fundraising
  • Διατήρηση αρχείων με αναλυτική καταγραφή όλων των δωρεών και εσόδων
  • Συνεργασία με τον/την λογιστή/λογίστρια για τον οικονομικό απολογισμό όλων των ενεργειών
  • Υλοποίηση έργων που αναθέτει η διοίκηση του οργανισμού

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ κατά προτίμηση σε Marketing, επικοινωνία, και συναφή αντικείμενα
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση ή σε πωλήσεις b2b, θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Πολύ καλή γνώση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης (Tik Tok, Ιnstagram, Facebook κτλ)
  • Πολύ καλή γνώση Microsoft Office και ιδιαίτερα Excel και PowerPoint

Προσωπικές δεξιότητες:

  • Εξαιρετικές δεξιότητες γραπτής και προφορικής επικοινωνίας, συμπεριλαμβανομένων ομιλιών και παρουσιάσεων σε κοινό
  • Ισχυρό κίνητρο για την επίτευξη στόχων
  • Δεξιότητες διαχείρισης έργων (project management)
  • Ικανότητα για αυτόνομη εργασία και λήψη πρωτοβουλιών
  • Εξωστρεφής προσωπικότητα με δεξιότητες δικτύωσης και ανάπτυξης σχέσεων

Χρονοδιάγραμμα:

  • Αποστολή βιογραφικών στο [email protected] έως 18 Δεκεμβρίου
  • Συνεντεύξεις έως 20 Δεκεμβρίου 2022
  • Απαντήσεις έως 20 Φεβρουαρίου 2023
  • Έναρξη συνεργασίας 1 Μαρτίου 2023

Λόγω επιδοτούμενου προγράμματος, η συγκεκριμένη θέση εργασίας αφορά σε νέους μέχρι 30 ετών.