Οικόσιτη Φροντίστρια-Παιδοκόμος

  • Πλήρους Απασχόλησης
  • Ημαθία
  • Posted 2 έτη ago

Οι Οικόσιτες Φροντίστριες – Παιδοκόμοι διαμένουν στις δομές μακροχρόνιας φιλοξενίας παιδιών σε κίνδυνο (Σπίτι της Βεργίνας, Στέγη ημιαυτόνομης διαβίωσης νέων) και είναι τα πρόσωπα αναφοράς για τα παιδιά.

Έχουν την ευθύνη για:
– Την ασφάλεια των παιδιών
– Την προσωπική τους υγιεινή
– Την τήρηση του προγράμματος δραστηριοτήτων
– Την επίβλεψη των παιδιών μέσα και έξω από το χώρο του Σπιτιού
– Τη φροντίδα του ιματισμού, των υποδημάτων και των ατομικών ειδών των παιδιών
– Το πρόγραμμα και την ετοιμασία του πρωινού, του μεσημεριανού και βραδινού φαγητού και το σερβίρισμά του, σε συνεργασία με τη μαγείρισσα
– Τη συντήρηση ή/ και τον καθημερινό καθαρισμό των χώρων του κτιρίου και του εξοπλισμού του κτιρίου σε συνεργασία με τις καθαρίστριες
– Τη βραδινή κατάκλιση των παιδιών
– Την παροχή πρώτων βοηθειών.

Οι Φροντίστριες αποτελούν τα υποδείγματα συμπεριφοράς για τα παιδιά, τα πρότυπα για απόκτηση κοινωνικών δεξιοτήτων και επομένως αποτελούν παράδειγμα με τον τρόπο ένδυσης, ομιλίας και τόνου φωνής, καλών τρόπων, διαχείρισης συναισθημάτων κλπ. Προς τούτο εκπαιδεύονται διαρκώς πάνω σε θέματα διαπαιδαγώγησης και εμψύχωσης των παιδιών, ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες τους.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Hλικία από 35 έως 55 ετών
  • Εμπειρία μητρότητας
  • Απολυτήριο Γυμνασίου
  • Καλή σωματική και ψυχική υγεία
  • Απαλλαγή από οικογενειακές υποχρεώσεις

Θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα επί πλέον προσόντα, όπως:

  • Προηγούμενη σχετική εμπειρία
  • Δίπλωμα οδήγησης
  • Απολυτήριο Λυκείου ή Ανώτερης ή Ανώτατης Σχολής
  • Χειρισμός Η/Υ
  • Γνώση ξένης γλώσσας
  • Γνώσεις νοσηλευτικής
  • Γνώσεις Μαγειρικής
  • Διάθεση εθελοντισμού

Σημειώσεις:

  • Παρέχεται ικανοποιητικός μισθός, στέγη και διατροφή, τα αναλογούντα κατά Νόμο (ασφάλιση κτλ), καθώς και συνεχής εκπαίδευση και επιμόρφωση.
  • Οι ενδιαφερόμενες μπορούν να  στείλουν το βιογραφικό τους ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: [email protected]
  • Πληροφορίες στο τηλέφωνο 23310-29571, τις καθημερινές 9:00 με 17:00.
Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για αυτή τη θέση εργασίας, εγγραφείτε στην πλατφόρμα μας.