Ψυχολόγος

  • Αθήνα
  • Posted 2 έτη ago

Το Κοινωνικό ΕΚΑΒ -Κοινωνικό Ελληνικό Κλιμάκιο Άμεσης Βοήθειας- στο πλαίσιο του «Προγράμματος Καλλίστη και Νεφέλη», που υλοποιείται με τη στήριξη του Μηχανισμού Έκτακτης Βοήθειας του Ταμείου Ασύλου, Μετανάστευσης και Ένταξης και αφορά στη λειτουργία Δομών Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων  Αρρένων 12-18 ετών»  ,  αναζητά συνεργάτη/ρια για την στελέχωση της Δομής Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων στην Αθήνα με την  ειδικότητα : 1) Ψυχολόγος

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να αποστείλουν Βιογραφικά και Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος με την ένδειξη της θέσης που επιθυμούν στο email: [email protected] μέχρι την 20η Ιουλίου 2022.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210 72 55 363 (υπεύθυνη Μαρία Δημητροπούλου).

Απαραίτητα προσόντα:

-Τίτλος σπουδών Πτυχίου Ψυχολογίας ΠΕ και Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου.
-Επαγγελματική εμπειρία ψυχολόγου τουλάχιστον δύο ετών.
-Εμπειρία ψυχολόγου στο πλαίσιο δράσης για πρόσφυγες ή μετανάστες, ή/και παιδικής προστασίας,   ή/και φροντίδας ευάλωτων ομάδων.
-Καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας
-Άριστη γνώση χειρισμού ηλεκτρονικών υπολογιστών.
-Δεξιότητες συνεργασίας και συντονισμού στο πλαίσιο ομαδικής λειτουργίας.
-Ικανότητα εργασίας υπό συνθήκες πίεσης, ανάληψη πρωτοβουλιών, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων σε καθημερινές καταστάσεις και σε κρίσεις.
-Ικανότητα αποτελεσματικής επικοινωνίας, διαμεσολάβησης και ομαδικής λειτουργίας.

Συνεκτιμώμενα προσόντα:

-Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών σε συναφές αντικείμενο.
-Άδεια οδήγησης ΙΧ αυτοκινήτου.
-Εμπειρία εθελοντικής απασχόλησης.

Καθήκοντα:

•        Καταγραφή και αξιολόγηση των επειγόντων και χρόνιων θεμάτων ψυχικής υγείας και ψυχολογικής κατάστασης των νέων φιλοξενούμενων και δρομολόγηση της αντιμετώπισής τους. Αναφέρεται κατά περίπτωση στον Επιστημονικό Υπεύθυνο και στον Συντονιστή.

•        Εντοπισμό των παιδιών που χρήζουν άμεση παραπομπή, όπως τα άτομα με αυτοκτονικές τάσεις ή με επικίνδυνη επιθετική συμπεριφορά, χρήστες ουσιών, άτομα  με ψυχωτικά  συμπτώματα ή με σοβαρές ψυχολογικές διαταραχές, που χρήζουν ψυχοθεραπείας ή/και ψυχιατρικής θεραπείας.

•        Διεξάγει ατομικών και ομαδικών υποστηρικτικών συμβουλευτικών συνεδριών για παιδιά που παρουσιάζουν οποιοδήποτε ψυχολογικό θέμα. Συνεργασία με τις αρμόδιες υγειονομικές  υπηρεσίες παιδιατρικής ψυχικής υγείας.

•        Επιμέλεια των  εκθέσεων και των στατιστικών στοιχείων για τα θέματα της αρμοδιότητάς του.

•        Παρακολούθηση των δαπανών ψυχικής υγείας των παιδιών. Διασφάλιση της εμπιστευτικότητας των ιατρικών πληροφοριών των φιλοξενούμενων παιδιών.

•        Συμμετοχή στις  ομάδες προσωπικού και στην εκπαίδευση του προσωπικού που οργανώνει το Κοινωνικό ΕΚΑΒ.

Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για αυτή τη θέση εργασίας, εγγραφείτε στην πλατφόρμα μας.