Φροντιστής Γενικών καθηκόντων (με προτίμηση στα Σομαλικά)

  • Αθήνα
  • Posted 2 έτη ago

Το Κοινωνικό ΕΚΑΒ -Κοινωνικό Ελληνικό Κλιμάκιο Άμεσης Βοήθειας- στο πλαίσιο του «Προγράμματος Καλλίστη και Νεφέλη», που υλοποιείται με τη στήριξη του Μηχανισμού Έκτακτης Βοήθειας του Ταμείου Ασύλου, Μετανάστευσης και Ένταξης και αφορά στη λειτουργία Δομών Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων  Αρρένων 12-18 ετών»  ,  αναζητά συνεργάτη/ρια για την στελέχωση της Δομής Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων στην Αθήνα με την  ειδικότητα : 1) Φροντιστής Γενικών Καθηκόντων (με προτίμηση στα Σομαλικά)

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να αποστείλουν Βιογραφικά και Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος με την ένδειξη της θέσης που επιθυμούν στο email: [email protected] μέχρι την 20η Ιουλίου 2022.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210 72 55 363 (υπεύθυνη Μαρία Δημητροπούλου).

Απαραίτητα προσόντα

Πτυχίο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Γνώση Σομαλί.
Γνώση χειρισμού ηλεκτρονικών υπολογιστών.
Δεξιότητες συνεργασίας και συντονισμού στο πλαίσιο ομαδικής λειτουργίας.
Ικανότητα εργασίας υπό συνθήκες πίεσης, ανάληψη πρωτοβουλιών, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων σε καθημερινές καταστάσεις και σε κρίσεις.
Ικανότητα αποτελεσματικής επικοινωνίας, διαμεσολάβησης και ομαδικής λειτουργίας.
Συνεκτιμώμενα προσόντα:

Άδεια οδήγησης ΙΧ οχήματος.
Εμπειρία στον τομέα της εκπαίδευσης και της ψυχοκοινωνικής υποστήριξης παιδιών και εφήβων ή/και με πρόσφυγες/μετανάστες.
Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας.
Εμπειρία εθελοντικής απασχόλησης.
Καθήκοντα

·         Διασφάλιση της καθημερινής φροντίδας των παιδιών και της εύρυθμης λειτουργίας  της Δομής. Αναφέρει στον Συντονιστή της Δομής.

·         Επιμέλεια του ρουχισμού των παιδιών (διανομή, ανάγκες, καθαριότητα κλπ.), της χορήγησης ειδών καθημερινής χρήσης (πχ είδη υγιεινής) και του μηνιαίου χαρτζιλίκι.

·         Οργάνωση της πρωινής έγερσης, των γευμάτων σε συνεργασία με τον μάγειρα, της συνοδεία των παιδιών προς και από το σχολείο, όταν κρίνεται απαραίτητο.

·         Εποπτεία της καθημερινής υγιεινής των παιδιών, παρακολούθηση της υγείας τους, ενημέρωση των αρμόδιων υπηρεσιών και συνοδεία τους σε εξωτερικές επισκέψεις για ιατρικούς λόγους.

·         Προμήθεια και χορηγία ιατροφαρμακευτικής αγωγής, σύμφωνα με τις ιατρικές οδηγίες, τηρώντας το βιβλίο φαρμακευτικής αγωγής της Δομής.

·         Οργάνωση και υποστήριξη δημιουργικών δραστηριοτήτων, εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα, σε συνεργασία με το επιστημονικό προσωπικό. Βοήθεια στο σχολικό διάβασμα.

·         Επιμέλεια και έλεγχο του εξοπλισμού της Δομής,  των δωματίων και των κοινών χώρων, οργάνωση της γενικής καθαριότητας, σε συνεργασία με το προσωπικό.

Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για αυτή τη θέση εργασίας, εγγραφείτε στην πλατφόρμα μας.