Ψυχολόγος για τη Δομή της Κιβωτού του Κόσμου στην Αθήνα

Ο/Η Ψυχολόγος  της Κιβωτού του Κόσμου θα υπογράψει σύμβαση ορισμένου χρόνου (ενός έτους). Θα ενταχθεί στο προσωπικό της Κιβωτού του Κόσμου για το τριμερές Ευρωπαϊκό  Πρόγραμμα Lone Parents Digital Activation.

Στο ως άνω πρόγραμμα η Κιβωτός του Κόσμου θα στηρίξει και θα ενδυναμώσει ποικιλοτρόπως 50 μονογονεϊκές οικογένειες από τον Δήμο Αθηναίων.

Ο ρόλος του/της ψυχολόγου στο πρόγραμμα αυτό θα είναι:

Σε περιπτώσεις που απαιτείται θα παρέχεται συγκεκριμένος αριθμός  συνεδριών (ατομικών και ομαδικών) με στόχο να βοηθηθεί ο ενδιαφερόμενος ώστε να αναγνωρίσει και να διαχειριστεί τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, με σκοπό τη βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικής κατάστασης του ίδιου ή/και των ανήλικων τέκνων του. Επίσης να ενδυναμωθεί αναγνωρίζοντας τα θετικά του χαρακτηριστικά για να μπορέσει να ξανά ενταχθεί στην αγορά εργασίας.

Επίσης ο/η ψυχολόγος θα είναι μέλος της διεπιστημονικής ομάδας και θα συνεργάζεται με τους Κοινωνικών Λειτουργούς, τον  Εργασιακού Συμβούλο, τους ειδικούς Παιδαγωγούς (όταν πρόκειται για παιδί) και τον υπεύθυνο του προγράμματος για να χαράσσουν τη γραμμή διαχείρισης και υποστήριξης  των ωφελούμενων του προγράμματος.

Απαραίτητα Προσόντα:

●        Πτυχίο ΠΕ Ψυχολογίας Ελληνικού Α.Ε.Ι ή αντίστοιχων τμημάτων ομοταγών

ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

●        Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

●        Τουλάχιστον 3ετή προϋπηρεσία σε δομές ψυχικής υγείας

●        Επιθυμητός μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών σε αντικείμενο όπως Κλινική Ψυχολογία, Αναπτυξιακή Ψυχολογία, Σχολική Ψυχολογία, Συμβουλευτική Ψυχολογία

●        Εξειδίκευση σε μεθόδους ψυχολογικής αξιολόγησης

●        Εκπαίδευση σε ψυχοθεραπευτική προσέγγιση

●        Εμπειρία και ικανότητα στη συνεργασία διεπιστημονικής ομάδας

●        Καλή γνώση Η/Υ (Word, Excel, Internet)

●        Καλή γνώση αγγλικής γλώσσας

Λεπτομέρειες:

●        Τύπος απασχόλησης: Πλήρης Απασχόληση (δυνατότητα συνεργασίας με ΙΚΑ ή ΤΠΥ)

●        Διάρκεια: 02/2023 – 01/2024

●        Τόπος εργασίας: Κέντρο Μέριμνας Μητέρας και  Παιδιού στην Αθήνα

●        Ωράριο: Πρωϊνό, σύνολο 40 ώρες εβδομαδιαίως

●        Έναρξη: 02/2023

Διαδικασία υποβολής αίτησης

Απαιτείται αρχικά μόνο ηλεκτρονική αποστολή βιογραφικών σημειωμάτων των ενδιαφερόμενων στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] έως την Πέμπτη 23  Φεβρουαρίου, με την υποχρεωτική αναγραφή “Ψυχολόγος – Αθήνα” στο θέμα.

*Σημείωση:  Παρακαλούμε η ονομασία του συνημμένου αρχείου στο οποίο εσωκλείεται το βιογραφικό σας να είναι στην εξής μορφή: ΟΝΟΜΑ_ΕΠΩΝΥΜΟ_ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

Οι υποψήφιοι, οι οποίοι θα προκριθούν βάσει των δηλωθέντων προσόντων τους, θα χρειαστεί να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά που υποστηρίζουν την υποψηφιότητά τους, καθώς και απόσπασμα ποινικού μητρώου.

Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για αυτή τη θέση εργασίας, εγγραφείτε στην πλατφόρμα μας.