Θέση εργασίας | Διερμηνέας/Πολιτισμικός Διαμεσολαβητής Urdu/ Punjabi | Υποβολή μέχρι 16/12/2022

  • Αθήνα
  • Posted 1 έτος ago

Το Δίκτυο στο πλαίσιο υλοποίησης προγράμματος υποστήριξης ασυνόδευτων ανηλίκων προσφύγων (ασυνόδευτων, αστέγων, σε επισφαλείς συνθήκες) στην Αττική που θα λειτουργεί σε συνεργασία με τον Εθνικό Μηχανισμό Επείγουσας Ανταπόκρισης για Ασυνόδευτους Ανήλικους σε Επισφαλείς Συνθήκες Διαβίωσης («Εθνικός Μηχανισμός») προκηρύσσει θέση διερμηνέα/πολιτισμικού διαμεσολαβητή Urdu/Punjabi πλήρους απασχόλησης με κυλιόμενο ωράριο.

Τόπος εργασίας: Αθήνα

Διάρκεια σύμβασης: 3 μήνες

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Παροχή υπηρεσιών διερμηνείας και μετάφρασης στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος
  • Επακριβής διερμηνεία των συζητήσεων που διεξάγονται ανάμεσα στο προσωπικό του προγράμματος και στους ανήλικους, χωρίς καμία παρέμβαση στο περιεχόμενο αυτών και με πλήρη εχεμύθεια
  • Πραγματοποίηση streetwork στο κέντρο της Αθήνας, μαζί με επαγγελματίες της ομάδας
  • Τήρηση αρχείου εργασίας

Απαραίτητα Προσόντα:

  • Άριστη γνώση στη γλώσσα Urdu/Punjabi
  • Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής Γλώσσας ή/και Αγγλικής Γλώσσας
  • Προηγούμενη επαγγελματική εμπειρία 1 έτους σε συναφές αντικείμενο
  • Καλή Γνώση Η/Υ (Microsoft Office)

Επιθυμητά Προσόντα:

  • Προηγούμενη απασχόληση στο μεταναστευτικό / προσφυγικό και εμπειρία με ευάλωτες ομάδες καθώς και γνώση του χώρου των ΜΚΟ θα εκτιμηθεί ως επιπλέον προσόν
  • Ομαδικό πνεύμα και συνεργασία με το υπόλοιπο επιστημονικό προσωπικό

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να στείλουν το βιογραφικό τους καθώς και ένα εισαγωγικό σημείωμα (ως 500 λέξεις) στο οποίο να εξηγούν συνοπτικά το πώς ανταποκρίνονται στην προσφερόμενη θέση και τους λόγους για τους οποίους επιθυμούν να εργαστούν στο Δίκτυο.

Παρακαλούμε να αποστείλετε τα παραπάνω ως τις 16/12/2022 στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] με θέμα: Διερμηνέας/Πολιτισμικός διαμεσολαβητής Urdu/Punjabi.

* Θα ενημερωθούν μόνο οι υποψήφιοι που θα κληθούν σε συνέντευξη. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να είναι διαθέσιμοι να εργαστούν άμεσα (1/1/2023)

Ενθαρρύνουμε αιτούντες άσυλο και αναγνωρισμένους πρόσφυγες που πληρούν τα ανωτέρω προσόντα να αποστείλουν το Βιογραφικό τους.

Παρακαλούμε πριν την υποβολή της αίτησή σας, διαβάστε το πλαίσιο προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για αυτή τη θέση εργασίας, εγγραφείτε στην πλατφόρμα μας.